غفلت مردم از حضرت علی و پاسخ زیبای رسول الله

امام صادق عليه السلام فرمود: مردم از گفتار رسول خدا صلي الله عليه و آله در روز غدير در باره علي عليه السلام غافل شدند. همچنان كه در روز مشربه(المشربه، اتق یا مکان نوشیدنی) *1* ام ابراهيم (اتاق مارية قبطيّة) از گفتار او غافل شدند. آن روز مردم براي عيادت پيامبر صلي الله عليه و آله به نزد او آمده بودند. سپس علي عليه السلام آمد و خواست كه نزديك رسول خدا صلي الله عليه و آله بنشيند، ولي جايي را پيدا نكرد!

وقتي رسول خدا صلي الله عليه و آله متوجه شد كه آنها براي علي عليه السلام جا باز نمي كنند، فرياد زد: اي مردم! براي علي جا باز كنيد. سپس دست او را گرفت و او را نزد خود نشاند و فرمود: اي گروه مردم! اين ها خاندان من هستند و شما نسبت به آنها بي توجهي مي كنيد. در حالي كه من زنده هستم و در ميان شمايم. به  خدا قسم، اگر من از شما بگذرم، خداوند از شما نمي گذرد، زيرا آسايش و راحتي و بهشت و شادي و بشارت و محبت نصيب كسي خواهد شد كه به دنبال علي و ولايت علي عليه السلام بوده و تسليم او و جانشينان او باشد. در اين صورت من شفيع آنها خواهم بود، زيرا آنها پيروان من هستند و هر كس از من پيروي كند، از من است.

مانند همان چيزي كه در ميان پيروان ابراهيم اتفاق افتاد، زيرا من از ابراهيم هستم و او از من است. دين او، دين من است و دين من، دين او. سنّت او سنت من است و فضل او جزئي از فضل من است و من از او برتر هستم و فضل من جزئي از فضل او است و گفتار خداوند، حرف من را تأييد مي كند؛ آن جا كه مي فرمايد: «ذُرِّيَّةً بَعضُهَا مِن بَعضٍ وَاللّهُ سَمِيع علِيمٌ» آیه 34 سوره آل عمران. و رسول خدا صلي الله عليه و آله زماني اين سخن را فرمود كه در مشربه ام ابراهيم (اتاق ماريه قبطيه) بود و مردم به  خاطر مريضي به عيادت ايشان*2*رفته بودند.

 

منابع:

1- القاموس المحیط، ماده شرب.

2-بصائر الدرجات، ج 1، ص 65، باب 23.

اشتراک گذاری این مطلب!

 • نظر از: راوی
  1395/06/30 @ 08:52:05 ب.ظ

  راوی [عضو]

  جاهلیت ریشه در درون دارد واگر آن مشرك بت پرست كه در درون آدمی است ایمان نیاورد ،‌ چه سود كه بر زبان لا اله الاالله براند ؟ آنگاه جانب عدل و باطن قبله را رها می كند و خانه كعبه را عوض از صنمی سنگی می گیرد كه روزی پنج بار در برابرش خم و راست شود و سالی چند روز گرداگردش طواف كند …
  شهید آوینی

 • 5 stars
  نظر از: رضوی
  1395/07/05 @ 08:58:50 ب.ظ

  رضوی [عضو]

  با سلام
  ان شا الله سفر قم بی خطر و پر از برکت باشه
  التماس دعا

نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.
بدعالی
(سلام، این نظر من است)
(اجازه به کاربران برای ارتباط با شما از طریق فرم پیام (پست الکترونیک شما آشکار نخواهدشد.()
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.
عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید. (غیرحساس به حروف کوچک و بزرگ)